28 March 2024, Thursday, 18:44
Support
the website
Sim Sim,
Charter 97!
Categories
Comments 21
+116 +
dim, 10:50, 20.02

А хто там iдзе, а хто там iдзе
У агромнiстай такой грамадзе?
— Беларусы.

А што яны нясуць на худых плячах,
На руках у крывi, на нагах у лапцях?
— Сваю крыўду.

А куды ж нясуць гэту крыўду ўсю,
А куды ж нясуць напаказ сваю?
— На свет цэлы.

А хто гэта iх, не адзiн мiльён,
Крыўду несць наўчыў, разбудзiў iх сон?
— Бяда, гора.

А чаго ж, чаго захацелась iм,
Пагарджаным век, iм, сляпым, глухiм?
— Людзьмi звацца.

Reply
+49 +
бг, 11:41, 20.02

ДА. Пока гром не грянет , мужик не перекреститься !

Reply
+60 +
рен, 11:44, 20.02

Очень душевный фильм . Стал лучше понимать Некляева.

Reply
+75 +
Сергей, 12:00, 20.02

Уважаю этого человека.

Reply
+35 +
ЯГОР, 12:09, 20.02

Адное мне не спадабаецца! Калі фільм аб нацыянальнай ідэі Беларусі, то руская мова тут вельмі не адпавядае назве фільма. Бо Беларусь без яе роднай мовы- гэта не Беларусь! А гэта расейскі прыдатак, які мы маем і зараз.

Reply
+65 +
ў, 13:17, 20.02

Дзякуй Вам, Пракопавіч, за сэрца БЕЛАРУСА!

Жыве Беларусь!!

Reply
+51 +
Егер, 13:58, 20.02

Сапраўдны сын і патрыёт сваёй краіны! Дзякуй Вам Уладзімір Пракопавіч за намаганні дзеля народу, дзеля нашай будучыні !!!

Reply
+32 +
пенсионер РБ, 14:58, 20.02

Я бы посоветовал Некляеву не обращать на ...... внимания. Недостойны они этого.

Reply
+41 +
горжусь по праву, 15:40, 20.02

Жыве Беларусь!

Reply
+39 +
Свабода, 18:37, 20.02

Паэт Беларусі - наш родны! Дзякуй, Уладзімір Пракопавіч, за тое, што Вы у нас ёсць!

Reply
+31 +
боб, 19:44, 20.02

Вы Уважаемый человек, на нашей Белоруской земле! И сравнивать Вас, с этим недарозумением подло. Удачи Вам во всём!

Reply
+28 +
танцующий с волками, 20:00, 20.02

Почему не показать фильм «Чысціня волі» Ольги Николайчик по белорусским телеканалам, чего бояться многочисленным идеологам, получающим огромные народные деньги за свою «пропаганду»? Спокойный, с «очень простой национальной идеей», никого не обижающий, с другим взглядом талантливого Мастера. Грустно, что так много человеческих судеб переломано, если не сказать загублено, только ради того, чтобы несколько десятилетий посидеть в «руководителях», позоря страну и людей этой «мышиной» возней за власть столько лет.

Reply
+12 +
сож, 20:31, 20.02

Палякі называюць нас, хаця б, граматычна правільна - "bialorusiny"...
"Бело-русы" - гэта чыста маскоўская назва!
Убярыце з назвы "бело" і застанецца - "рус"...
Так татары называлі русінаў - "у'рус"!..
Дык хто мы - "русы"?..
Тым больш - ні "бело-русы".
Ні адна ж эўрапейская нацыя не надае сабе дубэльтовае назвы!
Мы - літвіны, што й замацавана ў друкаваных, гістарычных крыніцах да 1918 року!

Назва "Беларусь" паходзіць ад імпэрская назвы - "БелорОссия - БелорУссия".
Заўважым, хай і ня наша, але Тытульная назва "Русь" у маскоўск. назве пішацца скажона, прычым з малай літары - "руссия"! Ці есьць такая краіна - "руссія", калі адкінуць няйстотнае - "бело"?

Частка маскоўскай назвы "бело" не з'яўляецца тапонімам ці гістарыч.назвай, а азначае ў татараў частку сьвету - "Ак" (белы) - Захад, таму маскоўскія назвы нашай краіны, як і нацыі, мага лічыць мангалаізмамі.

Імпэрская назва - "Белороссия (Белоруссия)" засталася толькі ў нас..
"Великороссия, Малороссия" - зьніклі яшчэ ў XІX Стагодку.

Reply
+13 +
vir, 21:12, 20.02

Вайны рубікон пяройдзены…
Цяпло далекай гвязды,
імя якой Сонца - Cвабода
запомнена... бяз прычын!

Чаму ня пяюць тут песьні,
ўсьмешак на тварах няма
ў бяспрасьветнае цемры,
нам данага Богам дня?!..

Ды не вайны – пераменаў
чакайма - ўздыму Літвы!
Мы слухаем нашыя песьні,
каб рух не спыніўся крыві!

Пазанімалі, каб плошчы
паэты й мастакі,
ані “Союз Таежный” -
музыкі, ані менты!..

І ў фарбах вясновае дымкі
ў сьцень ператворыцца ледзь
апорак камуністычны,
як на палотнах Манэ!
8.01.2013.

Ці маеш той дом і дзьверы,
якія магу адчыніць,
агледзець партрэты на сьценах
і чыстай напіцца вады?

Прайсьці па пакоях сьветлых,
у вочы ўглядзецца дай
і прачытаць у іх – “вер мне,
не пакідай і кахай”.

Фіранкі на вокнах белыя,
ўбачыўшы даль, адхіліць,
каб сэрцам адчуць перамены
і скон несканечнай вайны!..

Вайны той, ня нашае пэўна
і першы крок сіняй вясны
і сьмеласьць і
праўднасьць гратэску,
як на малюнках Далі!

8.01.2013.

Reply
+19 +
Юзя, 21:18, 20.02

Слава беларусу - вольнаму літвіну паэту Некляеву!
Дзякуй Богу, што ён з намі, што ён ёсць у нас
Наша возьме!
Дарэчы, трэба вяртаць сапраўдную назву краіны - Вялікая Літва, а сябе называць літвінамі
Шмат паняццяў і рэчаў вернецца на свае месцы і змены пойдуць больш жвава

Reply
+12 +
ЯЗЭП, 22:02, 20.02

"ЮЗЯ"! Згаджаюся з Вамі! Але трэба рабіць гэта паслядоўна. Спачатку трэба адрачыся ад вякамі навязанага беласумам рускага языка. Дзяржаўнай павінна быць толькі родная мова. А потым падумаць і аб назве Айчыны! Але да гэтага спачатку трэба пазбавіцца ад рускага іга і дыктатуры невуцтва! Шкада толькі што для гэтага не хопіць ужо нашага з Вамі жыцця!

Reply
+8 +
Юзя, 22:46, 20.02

Мне здаецца, пазбаўленне ад руцкага ярма ўжо пачалося, я так бачу
Але ж хочацца каб змены адбыліся імгненна, як звычайна жадаюць чалавекі
Яны ўжо ідуць
Абуджэнне нацыі адбываецца

Reply
+10 +
Нiна, 23:19, 20.02

Вялiкае шчасце для краiны мець такога паэта-змагара! Дзякуй Вам за усе, што Вы робiце для Беларусi, дарагi Уладзiмiр Пракопавiч! Жывiце доуга, каб пабачыць ту Беларусь, за якую Вы змагаецеся, не шкадуючы здароу'я i жыцця!

Reply
+16 +
беларус, 23:49, 20.02

Возрождение Беларуси возможно , пока есть сподвижники Некляева и Статкевича . Пока есть люди , желающие говорить на беларускай мове и желающие иметь своё независимое государство . У лукашистов одна идея - личное обогащение и для это все возможные фальсификации . Победа будет за беларусами и незалежнай Беларусью !

Reply
+1 +
Граиацей, 8:42, 21.02

Сённья ва Ўкраіне гінуць разам за незалежнасць украінцы, рускія, татары і патрыёты з іншых этнічных груп.
Калі гаворка йдзе аб наданьні беларускай мове статута адзінай дзяржаўнай - цалкам падтрымліваю.
Але калі чалавек, жыцьцё якога прайшло ў рускамоўным асяроддзе, менавіта па-руску найлепш можа выказаць сваю любоў да роднай Беларусі - трэба ставіцца да гэтага з павагай.

Reply
+2 +
Татьяна, 22:00, 21.02

Владимир Некляев это гордость Беларуси . Горжусь этим человеком и поэтом , жаль что наш народ мягко говоря далёк по человеческим качествам от таких людей , ну во всяком случае большинство . Здоровья вам и успехов во всем !

Reply