19 апреля 2024, пятница, 3:07
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики

Жывая сіла

7

Беларуская мова бліскае, як стронга ў празрыста-хуткай рэчцы.

Комментарии 7
+25 +
юзя, 20:01, 18.08

Люблю яе, мову родную, і заўсёды любіць буду.

Веру, што загучыць яна ўсюды - і на вуліцах, і у школах, і ў дзяржаўных установах. Чытаць на ёй будзем, размаўляць, перакладаць на мову, навуковыя дысертацыі абараняць... І ганарыцца будзем, што ёсць у нас свая МОВА, прыгожая і выразная, меладычная і багатая, а мы яе збераглі

І давядзецца ганарыцца сваімі паэтамі,пісьменнікамі, навукоўцамі, дзяржаўнымі дзеячамі... Вось як будзе

Ответить
+3 +
розавы фламiнга, 23:10, 18.08

Как можно не любить родной язык. Это тоже самое, что не любить свою мать. Русские говорят, что он грубый примитивный, может быть, но родной, другого нет и не будет, как не может быть другой матери.

Ответить
+24 +
цуд, 20:05, 18.08

Белоруский язык - это чудо. На один русский корень приходится четыре белорусских. Открыть: разгарнуть книгу, расплюшчыть вочы, адчынить дзверы, адкрыть Амерыку.

Ответить
+11 +
Базыль з Вызны, 23:16, 18.08

Уладзiмiр Пракопавiч! Я ганаруся, што мае бацькi нарадзiлiся i жылi да вайны у вёсцы Жылiхава. А у 2 км ад вёскi быу фальварак Боркi, дзе нарадзiуся класiк нашай лiтаратуры Кузьма Чорны. Бацька мне малому паказвау i апавядау пра гэта. Зараз класiк нашай лiтаратуры-- Вы. Фраза "...мова блiскае, як стронга у празрыста-хуткай вадзе" -- гэта узровень не нiжэй за К. Чорнага. I мова наша вельмi багатая. Нават дакладна на рускую не перакласцi.Усю асалоду адчуе толькi беларус. Стронга--форель, блiскае--сияет. Але ж сияет--дзея пастаянная, а бел."блiскае--дзея пераменная. Няма аналагу у рускай. Выдатнейшая i багацейшая наша мова. Разумеюць гэта манкурты, таму i нiшчаць яе як могуць. Але не здолеюць, бо галоукi у iх слабыя. А што з дурняу возьмеш?

Ответить
+2 +
Рыбак, 23:35, 18.08

Хто не бачыу' стронгу, той не зразумее...

Ответить
+11 +
Базыль з Вызны, 23:33, 18.08

Выдатны каментар у Юзi 20: 01. Дзякуй, Юзя! Так i будзе! Доугi час iснавала iмперыя--Аустра-Венгрыя. А у складзе яе захопленыя "старэйшым братам"--аустрыякамi-- Чэхiя з Маравiяй. Родную чэшскую забаранялi, нiшчылi. Школы толькi на чужынскай. 90 адсоткау (процентов) чэхау не тое, што не карысталiся чэшскай мовай, наогул яе не ведалi. Гэта афiцыйныя даныя. I што? "Вечная" iмперыум ляснула. Зараз чэхi- народ, што проста апантаны сваёй роднай мовай.

Ответить
+3 +
Марыся, 10:25, 19.08

На жаль, нам трэба змагацца за родную мову. І спадзявацца на перамогу.

Ответить