25 апреля 2024, четверг, 15:07
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 19
+79 +
Тот, 22:35, 19.08

При всем уважении ,не нравится мне этот лозунг. Это подмена понятий. Не будем уподобляется кремлевским лжецам.

Ответить
+22 +
баба Геля, 0:14, 20.08

Нет никакой подмены понятий : была победа дедов под Оршей и есть День воинской славы. Помните рассказ Бредбери,когда всего лишь одна раздавленная в прошлом бабочка затормозила развитие Америки. Представьте,не смог пан Острожский разбить оккупантов,какие бы тогда были потери среди гражданских лиц,сколько было бы уведено в полон, какие бы замечательные люди просто не родились бы. ДЗЯКУЙ ДЗЕДУ ЗА ПЕРАМОГУ!

Ответить
+8 +
Так, 11:28, 20.08

Дзякуй Богу за перамогу!

Ответить
+9 +
баба Геля, 12:23, 20.08

История Московии не знает такого количества потерь в одной битве среди дворянства,как при Орше. По оценкам даже российских историков (Лобов,Голденков) , в войске было 7 200 бояр ,боярских детей и воевод. Всего же *мобилизационный ресурс* дворянства составлял до 9 000 человек. Московиты предвкушали легкую победу и бодро шли грабить города и вески Литвы практически всем списочным составом. Для них все обернулось катастрофой: потери дворянства составили пленными 1 500 бояр и боярских детей,6 воевод,37 десятников и сотников ,убитыми около 2000,включая 2-х воевод. Армия лишилась *высшего комсостава*,война перешла в стадию вялотекущей, в 1516 году вообще не велась. Так что никакого перебора в оценке Оршанской битвы нет.

Ответить
-10 +
Перебор, 9:52, 20.08

Можете меня минусовать, но это перебор!!!

Ответить
+73 +
сваяк, 22:40, 19.08

Фашыска-маскавіцкі выклік, якім ардынцы карыстаюцца і сёння.
Ганебна і тое, што ён на варожым языке наммлёван.

Ответить
+84 +
Юзя, 22:53, 19.08

Згодна з вами. Навошта пад кальку паутараць словы расейскай ваты, ды яшчэ и па- расейску рабиць надписы? У нас есць МОВА , якая сама за сябе кажа - мы иншая краина, мы Беларусь ( Вяликая Литва) и николи не станем Ардой

Ответить
+14 +
leros, 2:25, 20.08

Згодны з Вамі таксама. Але не зусім. Магчыма.г.эты лозунг накіраваны не на беларусаў, а на разрыў шаблонаў гэтай самай "ваты". Прынамсі на практыцы ведаю, што ватнікам, якія занадта вольна кідаюцца савецкімі патрыятычнымі лозунгамі часоў другой сусветнай вайны, добра такі падпякае, калі паказваеш ім на яскравыя паралелі паміж Германіяй у 41-м у дачыненні да СССР і цяперашней Расіяй у дачыненні да Ўкраіны, а потым прыязна просіш узгадаць і пераасэнсаваць тыя лозунгі яшчэ раз.

Таму ў якасці інфармацыйнага маркера і адначасова падставы для тролінгу да чарговай гадавіны Аршанскай бітвы яшчэ варыянт з сумна вядомым "Можем повторить" вельмі пасаваў бы. Трэба адбіваць у імперскай навалачы ахвоту да выкарыстання звыклых і зручных для яе шаблонных вобразаў, ператвараючы іх у нешта іншае. Вунь, на Беларусі бюракратычны дзяржаўны апарат актыўна спрабуе, і нажаль не без поспеху, адабраць у свядомай часткі грамадства вышыванку і, знявечыўшы, перарабіць у нейкую сваю кічаваю фармальную атрыбутыку. А ва Украіне, напрыклад, наадварот, эфектыўна адабралі ў тамтэйшых гістэрычных прарасейцаў іхняе лаянкавае слова "укроп", цалкам пазбавіўшы яго паблажлівага негатыўнага адцення.

Ответить
+6 +
сваяк, 9:37, 20.08

Гэта, паважаны, сапраўдны закід гебельсаўцам Путлера.
Яны слнявяць гэты лозунг, а цяпер будзе ў іх падстава брахаць, што беларускія "нацыкі" бяруць з іх прыклад.
А яшчэ будуць ганьбіць за "старасць" перамогі нашых продкаў.

Ответить
+15 +
Deimos, 0:22, 20.08

Аднак з іншага боку - памятаць продкаў гэта тое, што зараз не хапае беларусам.З нас выбілі нашы карані... І нагадаць пра перамогі продкаў - зусім не лішняе...Ну, а на рахунак мовы - згодзен...

Ответить
+8 +
Tamara, 0:29, 20.08

Сапраўды,навошта на варожым нам ізыку ды яшчэ ватны лозунг ,ватны лозунг рэжа вуха як і маскоўскі ізык і гэты надпіс на малюнку псуе ўспрыманне самаго малюнка

Ответить
+13 +
Гамбліеўскі, 0:38, 20.08

Які ен вам дзед.Гэта ж вялікі гетман.

Ответить
+8 +
Buba, 0:40, 20.08

Дзякуй дзеду за перамогу!!! Так мне болей спадабаецца.

Ответить
+3 +
a, 13:00, 20.08

Дзякуй продки за нашу Перамогу

Ответить
+4 +
Баба Лена, 13:13, 20.08

Дзякуй продку за перамогу ! Так будзе лепей.

Ответить
+23 +
свядомасць, 0:51, 20.08

Не возмущайтесь! Пока наш народ, увы, биомасса, которая может откликнуться только на знакомые лозунги! Так что тактика верная!
А над национальным самосознанием надо будет работать! Много и долго!

Ответить
+8 +
восток, 6:56, 20.08

Так у нас есць мова . Но не стоит сбрасывать со счетов то что наверно больше половины Беларусов на улице разговаривают расейскаю мовай . А в данном случае призыв понятен всем .

Ответить
+14 +
СватОК, 9:41, 20.08

Дзякуй пераможцам,
Канстанціна Астрожскага

Ответить
+15 +
ира, 10:18, 20.08

Это очень нормальный приём (психологический, военный, тактический) - вырвать у врага из рук его же оружие, с ним воевать и победить.

Ответить